Przestrzeń miejska…Gdańska

W dniu 22 listopada 2013r na kolejnym zjeździe studiów uczestniczyłem w wizycie studialnej po Gdańsku. Odwiedziliśmy takie miejsca, jak: Grodzisko, gdzie zapoznaliśmy się z ideą rewitalizacji poprzez adaptację ruin grodziska na park edukacyjny pod nazwą „Park Poforteczny Hewelianum w Pracowni Fortyfikacji i Inżynierii Wojskowej”. Z tego miejsca rozpościerał się piękny widok na Stare Miasto oraz tzw. Młode Miasto, które powstaje na terenach postoczniowych.

Następnie odwiedziliśmy „Wyspę Spichrzów”, gdzie między innymi znajduje się budynek Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tam można było porównać stan rewitalizacji i adaptację budynków na różne funkcje od społecznych przez usługowe i mieszkalne. Co można było zaobserwować to naturalną barierę, którą tworzy trasa tranzytowa w kierunku starej ulicy Elbląskiej. Bariera ta uniemożliwia skomunikowanie Starego Miasta z tym rejonem. Stąd też rozwój tego miejsca nie postępuje tak szybko, jak rejon Ołowianki.

Gdańsk I

Miejsce Ołowianka kojarzy nam z Filharmonią Bałtycką, a innym może kojarzyć się z sąsiedztwem firmy Amber Gold. Jest to miejsce dużo lepiej skomunikowane ze Starym Miastem. Ideą zagospodarowania tej części było napewno stworzenie centrum muzyczno – kongresowego. Jest to miejsce przepięknie usytuowane z bogatą zabudową usługową i infrastrukturą pełniącą funkcję rekreacyjno – wypoczynkową.

Ostatnie miejsce to rejon Dolnego Miasta, między innymi są to okolice ulicy Łąkowej, Zielonej i Dolnej. Dawniej w rejonie tym mieściły się koszary wojskowe. Z ciekawych mijsc znajdują się tam: Pałacyk Uphagenów – obecnie część szpitala miejskiego, Łaźnia Miejska będąca obecnie galerią sztuki nowoczesnej. W obrębie Dolnego Miasta można zapoznać się z przykładami kamienic secesyjnych z przełomu XIX i XX wieku.