„Nie ma dzieci, są ludzie…”

Każdy rok ma swojego PATRONA. Rok 2012 został ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka.

Biografia i twórczość tej niezwykłej osoby jest bardzo obszerna. Był on pedagogiem (twórcą słynnego antyautorytarnego systemu wychowania), pediatrą, pisarzem oraz prekursorem walki o prawa dziecka i na to chciałbym zwrócić uwagę.

Dnia 20 listopada obchodzony jest Dzień Ochrony Praw Dziecka, zwany również Dniem Konwencji o Prawach Dziecka. Tego dnia rusza kampania społeczna „Nie ma dzieci, są ludzie” podsumowująca działania podjęte dla uczczenia Roku Janusza Korczaka, ale przede wszystkim przypominająca o tym, że dzieci są pełnoprawnymi obywatelami i przysługują im prawa, które powinny być przestrzegane.

Celem kampanii jest przede wszystkim zwrócenie uwagi społeczeństwa i uwrażliwienie go na fakt, że dzieci są pełnoprawnymi obywatelami i mogą korzystać z przysługujących im praw. Początek kampanii został przewidziany właśnie na 20 listopada.

„Dziecko nie może myśleć «jak dorosły», ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało.”

„…Dziecko jest istotą rozumną, zna dobrze potrzeby, trudności i przeszkody swojego życia. Nie despotyczny nakaz, narzucone rygory i nieufna kontrola, ale taktowne porozumienie, wiara w doświadczenie, współpraca i współżycie…”

„…Lata pracy potwierdzały coraz oczywiściej, że dzieci zasługują na szacunek, zaufanie i życzliwość, że miło z nimi w pogodnej atmosferze łagodnych odczuwań, wesołego śmiechu, rześkich pierwszych wysiłków i zdziwień, czystych, jasnych, kochanych radości, że praca raźna, owocna i piękna…”

To tylko kilka myśli Janusza Korczaka. Jego twórczość inspiruje wiele osób i instytucji, a przede wszystkim Komitet Ochrony Praw Dziecka, która zajmuje się ochroną praw i interesów dziecka oraz ich rodzin. Stara się, aby były one obecne w przekazach skierowanych do rodziców, opiekunów i samych dzieci.

Misją Komitetu jest przeciwdziałanie i zapobieganie wszelkim przejawom krzywdzenia dzieci oraz pomocy rodzinom w sytuacjach kryzysowych.

Działalność i twórczość Janusza Korczaka  jest ceniona na całym świecie.

Kilka dni temu reprezentacja Polska rywalizowała na boisku z Urugwajem. Ciekawostką jest fakt, że w stolicy Urugwaju największej szkole podstawowej nadano imię doktora Janusza Korczaka  i wmurowanie tablicy pamiątkowej odbyło się w czerwcu 2004 r.

Jest on tam tak bardzo ceniony, że ambasador RP zaproponował, aby corocznie w Dniu Ojca przypadającym 23 czerwca organizować imprezy na cześć Wielkiego Patrona tej szkoły, Najlepszego Przyjaciela i Ojca wszystkich dzieci na całym świecie doktora Janusza Korczaka.

Z tej okazji chciałbym przypomnieć dzieciom, że każde z nich ma swoje prawa, których nikomu nie wolno łamać.

Dzieciom mówimy:

  1. Masz prawo być inny niż twoi rodzice i rówieśnicy. Inny nie oznacza gorszy.
  2. Dorośli mają swoje problemy. Nie jesteś za nie odpowiedzialny.
  3. Jak dzieje się coś złego szukaj pomocy i wsparcia u dorosłych: jednego z rodziców, opiekunów, lubianej nauczycielki. Nie musisz być sam ze swoim problemem.
  4. Masz prawo do własnych marzeń i pokazywania własnych uczuć.
  5. Korzystaj z dobrodziejstw nauki i zobacz to jest Twój czas. Wykorzystaj go jak najlepiej dla siebie.
  6. Pamiętaj, że Twoje zdanie jest bardzo ważne nawet gdy myślisz, że dorośli Cię nie słuchają.
  7. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa Cię bić ani dokuczać czy obrażać. Jeśli tak się zdarzy powiedz komuś o tym.
  8. Bądź dobry dla innych, a szczególnie dla słabszych.
  9. Jeśli zdarzy się, że twoi rodzice już się nie lubią Ty masz prawo kochać obydwoje i spotykać się z każdym z nich.
  10. Szukaj mądrych przyjaciół.

Rodzicom mówimy:

  1. Wasze dziecko nie jest takie samo jak wy, ono co innego czuje, ma inne potrzeby. Starajcie się je poznać.
  2. Poznaj siebie, zanim postawisz dziecku zakazy i nakazy. Odpowiedz sobie na pytanie, do czego sam jesteś zdolny. Pamiętaj, że sam jesteś dzieckiem, które warto byś poznał, wychował i wykształcił.
  3. Cierpienie rodziców jest cierpieniem dziecka. Starajcie się zatroszczyć o siebie, by móc ochronić dzieci od swojego cierpienia.
  4. Rodzic nie zawsze wie wszystko. Nie bójcie się powiedzieć dziecku o swojej słabości i niewiedzy.
  5. Spędzaj czas z dzieckiem, bądź kreatywny. To pomoże Wam w budowaniu właściwych relacji.
  6. Nawet chwilowy brak uwagi, zapomnienie o danej obietnicy, zdradzenie tajemnicy uczy dziecko ostrożności i braku zaufania do dorosłych.
  7. Dziecko nie żyje po to tylko, aby je kochać i podziwiać, ale po to, by samo umiało samodzielnie działać i kochać.
  8. Stawiaj dziecku zadania i powierzaj obowiązki, uwzględniając jego możliwości.
    W trakcie aktywności dziecka wspieraj je, dodawaj wiary w siebie, by umożliwić odnoszenie sukcesu i podnoszenie motywacji do działania.
  9. Stwarzaj okazje do rozwijania umiejętności społecznych dziecka.
  10. Dziecko nie jest narzędziem do realizacji Twoich niespełnionych marzeń i ambicji.
  11. Pamiętaj, że dziecko obserwuje Cię cały czas i naśladuje. Kiedyś przejrzysz się w nim jak w lustrze. Uważaj, aby to, co zobaczysz, Cię nie przeraziło.
  12. Uważaj jak odzywasz się do swojego dziecka. To Ty od jego narodzin budujesz w nim poczucie wartości.
  13. Postawienie dziecku wyraźnie określonych, a jednocześnie negocjowanych granic, daje mu poczucie bezpieczeństwa i stanowi podstawę do samodzielnej oceny swoich zachowań.
  14. Gdy dziecko coś ważnego dla siebie mówi i ma niepodzielną (z wyłączonym myśleniem krytycznym i oceną) uwagę dorosłego, czuje się słuchane i akceptowane.
  15. Na uczucia nie mamy wpływu. Daj sobie i dziecku prawo do wyrażania przykrych uczuć. Pomagaj dziecku w trudnych sytuacjach nazywać uczucia.”

Komitet Ochrony Praw Dziecka.


” …szczęście dla ludzkości, że nie możemy zmusić dzieci, by ulegały wpływom wychowawczym i dydaktycznym zamachom na ich zdrowy rozum i zdrową ludzką wolę”.