„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”.

W Gminie Kaliska odbyły się zajęcia dla dzieci w ramach bezpłatnego projektu „Sieciaki na wakacjach” Fundacji Dzieci Niczyje oraz Fundacji Orange. W Gminie Kaliska projekt ten przeprowadziła palcówka terapeutyczna Terapia Dzieci Państwa Pakmur.

Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dzieci Niczyje, w ramach programu „Dziecko w Sieci”. Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu Saferinternet.pl. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe, koncerty oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały multimedialne.

Projekt Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim:

*edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w Internecie,

*edukację w zakresie posługiwania się Internetem,

*promocję bezpiecznych zastosowań sieci,

*certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.

Uzupełnieniem działań serwisu jest coroczna akcja „Sieciaki na Wakacjach”. To seria wakacyjnych pikników edukacyjnych organizowanych przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Orange. Akcja ma na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę – jak reagować na zagrożenia w Internecie oraz jak ich unikać. Sieciakowe pikniki odbywają się latem w najpopularniejszych wakacyjnych miejscowościach.

W dniu 26.07.2012r. dzieci zgromadziły się w sali komputerowej Urzędu Gminy w Kaliskach, gdzie tematyką spotkania był bezpieczny Internet. Natomiast 27.07. i 28.07.2012r. byłem uczestnikiem zajęć Sieciaków na boisku w Piecach.

Udział w konkursach

Łącznie w Projekcie wzięło udział ponad 70 dzieci z powiatu starogardzkiego.

Dzieci biorące udział w programie

Celem Programu było propagowanie idei Internetu bezpiecznego dla dzieci. W trakcie uczestnictwa w programie dzieci nauczył się jak reagować na zagrożenia w Internecie oraz jak ich unikać. Poznali zasady Netykiety oraz cztery podstawowe zasady bezpiecznego surfowania w sieci. Dowiedzieli się jak chronić swoją prywatność w Internecie a także jakie zagrożenia niosą za sobą internetowe znajomości.

W programie Fundacji Dzieci Niczyje oraz Fundacji Orange wzięło udział  ok. 45 tysięcy dzieci – małych internautów ( po raz PIERWSZY w Gminie Kaliska).

Uczestnictwo dzieci i młodzieży w projekcie było bezpłatne (nagrody, dyplomy oraz inne potrzebne materiały placówka Terapia Dzieci zorganizowała w własnym zakresie poprzez wsparcie przekazane od sponsorów).

Placówka Terapia Dzieci uruchomiła w trakcie trwania projektu następujące punkty:

  1. Megacentrum Zabezpieczeń – gdzie dzieci miały możliwość skorzystania z edukacyjnych gier komputerowych;
  2. Sieciokino – w którym dzieci obejrzały  kreskówki oraz filmy na temat bezpieczeństwa w sieci. Po emisji każdego filmu czy kreskówki dzieci brały udział w konkursie, w którym wykazywały się wiedzą dotyczącą bezpiecznego surfowania w Internecie;
  3. SiecioMat Losujący – miejsce, w którym dzieci oraz zaproszeni goście odpowiadali na pytania quizowe dotyczące bezpieczeństwa w Internecie;
  4. Sieciakowa Strefa Rozrywki – gdzie dzieci kolorowały siecia­kowe rysunki i rozwiązywały quizy, rebusy oraz zagadki dotyczące radzenia sobie z zagrożeniami online. W konkursie plastycznym udział wzięło 17-dzieci. W trakcie zabawy dzieci zdobywały nagrody.

Prace plastyczne "Siecieków" Place plastyczne "Sieciaki na wakacjach"

5. Dla młodzieży zaś został zorganizowany quiz na temat bezpieczeństwa w sieci, który uczestnicy omawiali indywidualnie z Funkcjonariuszem Policji oraz pracownikami Nadleśnictwa Kaliska.

Na zakończenie zajęć każdy uczestnik Pikniku otrzymał Sieciakowy Dyplom oraz nagrodę.

Nagrody i dyplomy

O co chodzi w serwisie www.sieciaki.pl.

Serwis www.sieciaki.pl opiera się na przygodach postaci Sieciaków czyli dzieci posiadających specjalne zdolności i wykorzystujących je w walce z internetowymi zagrożeniami. Sieciaki, czyli Ajpi, Netka, Spociak i Kompel potrafią bezpiecznie i umiejętnie korzystać z Sieci. Aby pomóc Sieciakom Sztuczna Inteligencja stworzyła robota NetRobiego. Ta postać opiekuje się zespołem Sieciaków, a pozostałym użytkownikom Internetu radzi, jak uniknąć internetowych zagrożeń.


Sieciaki i NetRobim walczą z Sieciuchami, uosobieniami zagrożeń, czyhających na Internautów. W skład grupy Sieciuchów wchodzą:

Kłamacz – internetowy oszust,

Kradziej – wykorzystujący Internet do zdobywania korzyści materialnych,

Śmieciuch – rozsyłający i zamieszczający w Internecie zbędne informacje,

Bełkot – kłótliwy prowokator, wypisujący bzdury np. na forach.

Dzięki prezentacji postaci Sieciuchów, dzieci mogą zapoznać się z zagrożeniami w sieci, a także dowiedzieć się, jak odpowiednio na nie reagować.

Na podstawie sieciakowych historii użytkownicy poznają niebezpieczne sytuacje, których mogą doświadczyć surfując po sieci, a także uczą się efektywnych metod reagowania na internetowe zagrożenia.

A więc pamiętajmy:

„Dziecko chce być dobre.

Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”.