Ostatnie zajęcia na Politechnice Gdańskiej

W dniu 09.05.2014 roku wspólnie z grupą ze Studiów Podyplomowych z Wydziału Architektury udaliśmy się na zajęcia studyjne po terenach postoczniowych. Zaczęliśmy nasze zajęcia od terenów tzw. „Młodego Miasta”, które zostały wydzielone pod koniec lat 90 z majątku Stoczni Gdańskiej, przeniesionej na wyspę Ostrów. Na terenach postoczniowych projektowana jest obecnie nowoczesna dzielnica handlowo-usługowa.

Integralną częścią dzielnicy ma być położone w sąsiedztwie Placu Solidarności i Pomnika Poległych Stoczniowców – Europejskie Centrum Solidarności, centrum muzealno-konferencyjne poświęcone ruchowi Solidarności.  Inwestycja miała zostać zrealizowana do października 2013, częściowo ze środków UE.

 Gdańsk_Młode_Miasto

Młode Miasto (w środku)

Ponadto Młode Miasto oferować ma przestrzeń handlową, usługową, rozrywkową oraz mieszkalną. Pierwotne plany, wstrzymane w wyniku kryzysu gospodarczego, zakładały otwarcie w 2009 multipleksu Cinema City.

Oś komunikacyjną dzielnicy stanowić ma dwujezdniowa ulica, tzw. „Nowa Wałowa”, łącząca Bramę Oliwską z ul.Siennicką, wraz z mostem nad Motławą. Wzdłuż ulicy planowana jest linia tramwajowa, a prostopadle, od Placu Solidarności w kierunku nabrzeża Martwej Wisły – promenada spacerowa pod nazwą Droga do Wolności.

Droga

Zdjęcie droga

Historia terenów na obrzeżu starego miasta Gdańska przeznaczonych pod morski przemysł wojenny datuje się na lata 1844 – 1850. Wówczas zaczęto budowę Stoczni Królewskiej, poźniej nazwanej Stocznią Cesarską. Pierwszy obiekt na miejscu dzisiejszej Sali BHP powstał w drugiej połowie XIX wieku, a następnie został rozbudowany w latach siedemdziesiątych, po zakończeniu wojny prusko-francuskiej. Był to budynek drewniany lub murowano-drewniany. Z zewnątrz widać wyraźnie, że całość składa się z dwóch zasadniczych i różnych brył architektonicznych. Składa się z dwukondygnacyjnej części biurowo-administracyjnej, oraz jednokondygnacyjnej, halowej części magazynowej, gdzie dziś znajduje się historyczna Duża Sala.

Sala BHP

Zdjęcie sala BHP

W sierpniu 1980 roku Sala BHP była miejscem powstania i obrad Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS), negocjacji między powstałym MKS`em, a Komisją Rządową. W Sali BHP podpisano „Porozumienia Sierpniowe” 31.08.1980r., dzięki którym powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Sala BHP jest miejscem, gdzie zaczęła się polska, pokojowa droga do odzyskania pełnej suwerenności i niepodległości. Jest też miejscem-symbolem walki z komunizmem.

     6 grudnia 1999 Sala BHP została wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-1206. Natomiast od 2004 roku prawnym właścicielem jest NSZZ „Solidarność”. W rok po przejęciu przystąpiono do generalnego remontu i nowoczesnej adaptacji pomieszczeń. 24 sierpnia 2010 r. uroczyście otwarto Salę BHP w nowej formie obiektu konferencyjno-muzealnego.